Hoppa till innehåll
Sisällysluettelo
   Numerotaulu
     Tuloarviot
     Määrärahat
       21. Eduskunta
         01.  (28.01, osa) Hallinto
         10. Verotus ja tullitoimi
              88. Senaatti-kiinteistöt
         50. Eläkkeet ja korvaukset
       36. Valtionvelan korot

Talousarvioesitys 0

07. Valtion talous- ja henkilöstöhallinnon palvelukeskuksen toimintamenot (siirtomääräraha 2 v)

Momentille myönnetään nettomäärärahaa 982 000 euroa.

Selvitysosa:Määräraha on tarkoitus käyttää palvelukeskusten yhdistämisestä ja toimintojen yhtenäistämisestä aiheutuvien tietojärjestelmämuutosten ja muiden muutosten vaatimien investointien toteuttamiseen ja palvelukeskuksen toiminnan kehittämiseen. Lisäksi määrärahaa voidaan käyttää palvelukeskuksen toimintakyvyn säilyttämiseen toiminnan mahdollisen laajentumisen johdosta.

Valtionhallinnon neljä talous- ja henkilöstöhallinnon palvelukeskusta kootaan 1.1.2010 alkaen valtiovarainministeriön hallinnonalalle hallinnollisesti yhdeksi, useissa toimipisteissä toimivaksi virastoksi. Yhdistettävät palvelukeskukset ovat Oikeushallinnon palvelukeskus, Sisäasiainhallinnon palvelukeskus, Puolustushallinnon palvelukeskus ja Valtiokonttorin palvelukeskus. Vuoden 2010 alussa toimintansa aloittava Valtion talous- ja henkilöstöhallinnon palvelukeskus tuottaa talous- ja henkilöstöhallinnon tuki- ja asiantuntijapalveluita kaikille valtionhallinnon virastoille ja laitoksille.

Palvelukeskuksen toiminta on organisoitu tilaaja-tuottajamallin mukaisesti ja palvelut ovat asiakkaille maksullisia. Palvelujen tuottamisesta sovitaan palvelukeskuksen ja asiakkaiden välisillä palvelusopimuksilla. Palvelusopimuksissa sovitaan myös palvelun maksuista, jotka perustuvat palvelujen tuottamisesta aiheutuviin kustannuksiin (omakustannushinta). Maksuilla katetaan palvelujen tuottamisen kustannukset sekä palvelukeskuksen vastuulle kuuluvalta osin myös kehittämisen kustannukset (kustannusvastaavuus 100 %).

Toiminnallisen tuloksellisuuden tavoitteet Toimenpiteet
   
Palvelukeskuksen ja palvelutuotannon kehittäminen Loppuunsaatetaan palvelukeskusten hallinnollinen yhdistäminen ja toiminnan organisointi. Käynnistetään palvelutuotannon kehittäminen huomioiden tuottavuusvaatimukset ja yhteisen talous- ja henkilöstöhallinnon tietojärjestelmän käyttöönotto/pilotointi. Osallistutaan Kieku-ohjelman työhön.
Kustannustehokas ja laadukas palvelutuotanto Luodaan taloudellista lisäarvoa ja kustannustehokkuutta asiakkaille. Tuotetaan palvelut laadukkaasti.
Vakiinnutetaan palvelukeskuksen palvelutuotanto ja toimintatavat Vakiinnutetaan palvelukeskuksen toimintamalli sekä jatkokehitetään organisaatiota ja toimintatapaa yhteistyössä asiakkaiden ja sidosryhmien kanssa.
Yhtenäistetään palvelukeskuksen järjestelmiä, prosesseja ja toimintatapoja Yhtenäistetään ja jatkokehitetään palvelukeskuksen järjestelmiä, palveluprosesseja ja toimintatapoja ml. asiakkuudenhallintaa ja raportointia. Otetaan käyttöön yhtenäiset hinnoittelu- ja palveluperiaatteet vuodelle 2011.

Toiminnallisen tuloksellisuuden tavoitteet
  2010
tavoite
   
Suoritteet  
Ostolaskut, lkm 1 806 000
Myyntilaskut, lkm 174 000
Matkalaskut, lkm 295 000
Palkkalaskelma, lkm 1 294 000
Palkkiolaskelma, lkm 67 000
   
Taloudellisuus  
Ostolasku, €/suorite 6,0
Myyntilasku, €/suorite 7,0
Matkalasku, €/suorite 4,0
Palkkalaskelma, €/suorite 12,5
Palkkiolaskelma, €/suorite 15,5
   
Palvelukyky ja laatu  
Asiakastyytyväisyys, talouspalvelut (1—5) 3,8
Asiakastyytyväisyys, henkilöstöpalvelut (1—5) 3,8
   
Henkisten voimavarojen hallinta  
Työtyytyväisyys, talouspalvelut (1—5) 3,5
Työtyytyväisyys, henkilöstöpalvelut (1—5) 3,5
Henkilötyövuodet 750

Toiminnan menot ja tulot (1 000 euroa)
  2010
esitys
   
Bruttomenot 56 515
Bruttotulot 55 533
Nettomenot 982


2010 talousarvio 982 000