Talousarvioesitys 0
10. Kriisinhallinta
Selvitysosa:Suomi on mukana EU:n ja keskeisten kriisinhallintaa toteuttavien kansainvälisten järjestöjen työssä osallistuen toiminnan ja sen edellyttämien valmiuksien kehittämiseen samoin kuin kriisinhallintatehtäviin eri puolilla maailmaa. Kriisinhallintaosallistumista kehitetään sekä sotilaallisessa että siviilikriisinhallinnassa toiminnan painopistealueiden ollessa Afganistan, Afrikka ja Länsi-Balkan. Tavoitteena on aktiivinen toiminta kansainvälisessä sotilaallisessa kriisinhallinnassa sekä siviilikriisinhallinnan osallistumisen laajentaminen hallituksen turvallisuus- ja puolustuspoliittisen selonteon linjausten mukaisesti. Pyrkimyksenä on myös saada lisää suomalaisia merkittäviin siviilikriisinhallinnan johtotehtäviin kansainvälisiin operaatioihin ja järjestöihin.
Sotilaallisiin ja siviilikriisinhallintatehtäviin palkattua henkilöstöä arvioidaan vuonna 2010 olevan noin 1 050 henkilöä.
20. Suomalaisten kriisinhallintajoukkojen ylläpitomenot (arviomääräraha)
Momentille myönnetään 59 774 000 euroa.
Määrärahaa saa käyttää:
1) sotilaallisesta kriisinhallinnasta annetussa laissa (211/2006) tarkoitetun kriisinhallintahenkilöstön palkkaus-, päiväraha-, muonanparannusraha- ja koulutusmenojen sekä valtion eläkemaksun ja kriisinhallintahenkilöstölle palvelusajaksi otetun henkilövakuutuksen kustannusten maksamiseen sekä sotilaallisen kriisinhallintahenkilöstön ryhmätapaturmavakuutusta vastaavien etuuksien maksamiseen ja niistä aiheutuvien hallintokulujen maksamiseen
2) kansainvälisen kriisinhallintayhteistyön puitteissa annettavaan koulutukseen ja sen materiaalikuluihin
3) kansainvälisen kriisinhallintatyön puitteissa yksittäisille maille annettavaan tukeen puolustussektorilla ja vakauttamistehtäviin konfliktien jälkeen ja
4) sellaisten kansainvälisten kriisinhallintaoperaatioiden taloudelliseen tukemiseen, joihin Suomi ei lähetä henkilöstöä tai muutoin osallistu.
| Käyttösuunnitelma | € | |
|---|---|---|
| 01. | EU:n taisteluosastojen koulutus- ja valmiusmenot | 8 280 000 |
| 03. | Liberian kriisinhallintaoperaation menot (UNMIL-operaatio) | 210 000 |
| 04. | Suomen Kosovon kriisinhallintajoukon menot (KFOR-operaatio) | 16 319 000 |
| 05. | Yhteiset menot | 4 100 000 |
| 06. | Suomen Bosnia-Hertsegovinan kriisinhallintajoukon menot (ALTHEA/EUFOR-operaatio) | 525 000 |
| 07. | YKSOS:n menot (UNMIS-operaatio), Sudan | 211 000 |
| 08. | SRJA:n menot (ISAF-operaatio), Afganistan | 12 881 000 |
| 09. | Varalla käynnissä olevien operaatioiden lisämenoihin ja niiden jatkamiseen, mahdollisiin uusiin kriisinhallintaoperaatioihin sekä muihin kriisinhallintamenoihin | 9 409 000 |
| 13. | Tshadin ja Keski-Afrikan tasavallan kriisinhallintaoperaation menot | 7 809 000 |
| 14. | Atalanta-operaation menot | 30 000 |
| Yhteensä | 59 774 000 | |
Selvitysosa:Operaatioiden määrärahat on mitoitettu Suomen kriisinhallintajoukkojen vahvuuksien ja tehtävävaatimusten mukaisesti ottaen huomioon ne kriisinhallintaoperaatiot, joihin Suomi todennäköisesti tulee osallistumaan vuonna 2010. Näissä operaatioissa toimivan henkilöstön määrän arvioidaan vuonna 2010 olevan noin 900 sotilasta. YK:n maksamat palkkausmenokorvaukset tuloutetaan momentille 12.24.99.
| 2010 talousarvio | 59 774 000 |
| 2009 talousarvio | 58 919 000 |
| 2008 tilinpäätös | 46 618 493 |
21. Siviilihenkilöstön osallistuminen kriisinhallintaan (arviomääräraha)
Momentille myönnetään 18 345 000 euroa.
Määrärahaa saa käyttää:
1) kriisinhallintatoimintaan ulkomailla osallistuvasta suomalaisesta siviilihenkilöstöstä aiheutuvien erityismenojen ja Suomen siviilikriisinhallintatoiminnasta aiheutuvien muiden menojen maksamiseen
2) vaalitarkkailijoiden aiheuttamien menojen maksamiseen
3) siviilikriisinhallinnan tehtävissä toimivalle henkilöstölle otetun henkilövakuutuksen kustannusten maksamiseen ja
4) siviilikriisinhallinnan projekteihin ja koulutukseen.
Määrärahasta saa käyttää 4 000 000 euroa uusiin siviilikriisinhallintaoperaatioihin tai käynnissä olevien siviilikriisinhallintaoperaatioiden ja tukitoimintojen mahdollisiin lisämenoihin.
Selvitysosa:Määräraha on mitoitettu siviilikriisinhallintatoimintaan osallistuvan 150 asiantuntijan mukaisesti ottaen huomioon ne siviilikriisinhallinnan operaatiot ja tukitoiminnot, joihin Suomi todennäköisesti tulee osallistumaan erityisesti Euroopan unionin laajentuvien siviilikriisinhallintatehtävien myötä. Järjestöiltä saatavat tulot on budjetoitu momentille 12.24.99.
| 2010 talousarvio | 18 345 000 |
| 2009 talousarvio | 18 257 000 |
| 2008 tilinpäätös | 11 991 283 |