Hoppa till innehåll
Sisällysluettelo
   Numerotaulu
     Tuloarviot
     Määrärahat
       21. Eduskunta
         01. Hallinto
         20. Työttömyysturva
         30. Sairausvakuutus
         40. Eläkkeet
         50. Veteraanien tukeminen
       36. Valtionvelan korot

Talousarvioesitys 2017

01. HallintoPDF-versio

Selvitysosa:Luvun menot koostuvat sosiaali- ja terveysministeriön, työttömyysturvan muutoksenhakulautakunnan, sosiaaliturvan muutoksenhakulautakunnan, valtion mielisairaaloiden ja valtion koulukotien toimintamenoista sekä eräistä muista menoista.

Pääluokkaperusteluissa on esitetty sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonalan toimintapoliittiset tavoitteet. Lähtökohtana on poliittisen tason ohjaus, joka on linjattu hallitusohjelmassa. Toimintaa ohjaa lisäksi Sosiaali- ja terveyspolitiikan strategiat 2015 -asiakirja.

Sosiaali- ja terveysministeriö johtaa ja ohjaa sosiaaliturvan sekä sosiaali- ja terveydenhuollon palvelujen kehittämistä ja toimintapolitiikkaa. Ministeriö määrittelee sosiaali- ja terveyspolitiikan suuntaviivat, valmistelee keskeiset uudistukset ja ohjaa niiden toteuttamista ja yhteensovittamista. Työttömyysturvan muutoksenhakulautakunnan ja sosiaaliturvan muutoksenhakulautakunnan tavoitteena on tuottaa asiakkailleen kohtuullisessa ajassa oikeat, perustellut ja yhdenmukaiset päätökset. Valtion mielisairaalat tuottavat valtakunnallisia oikeuspsykiatrian erikoisalan hoito- ja tutkimuspalveluja. Valtion koulukotien tehtävänä on lastensuojelulain mukainen avo-, sijais- ja jälkihuolto.

Sosiaali- ja terveysministeriön alaisten laitosten lääkehuoltoa koskevat tehtävät organisoidaan uudelleen perustamalla Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus. Organisaatiouudistus koskee Lääkelaitoksen, Lääkehoidon kehittämiskeskuksen ja osin myös Sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontaviraston toimintaa sekä lääkehuoltoon liittyviltä osin Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tehtäviä. Tavoitteena on, että uusi keskus aloittaisi toimintansa jo syksyllä 2009.

01. Sosiaali- ja terveysministeriön toimintamenot (siirtomääräraha 2 v)

Momentille myönnetään nettomäärärahaa 36 933 000 euroa.

Määrärahaa saa käyttää myös:

1) Kansallisen veteraanipäivän pääjuhlan järjestämiseen

2) lääkinnällisen pelastustoimen ja poikkeusolojen valmiudesta sekä näihin liittyvien laitteiden ja kalusteiden hankkimisesta aiheutuvien menojen maksamiseen

3) sosiaali- ja terveysministeriön hyväksymien tutkimus- ja kehittämishankkeiden rahoittamiseen

4) terveyden edistämisen politiikkaohjelman palkkaus-, matka-, kokous-, koulutus- ja tiedotus- sekä muihin vastaaviin toimintamenoihin sekä

5) tasa-arvon tietopalvelun perustamiseen liittyviin kustannuksiin.

Määrärahasta saa käyttää enintään 350 000 euroa työterveydenhuollon koulutuksesta ja työterveyshenkilöstön kehittämiseen liittyvien hankkeiden toteuttamisesta aiheutuvien menojen maksamiseen.

Selvitysosa:Sosiaali- ja terveysministeriö toimeenpanee hallitusohjelman ja ministeriön strategisten linjausten tavoitteita käyttäen apuna virastojen ja laitosten asiantuntemusta tulossopimuksissa sovittujen tavoitteiden mukaisesti.

Sosiaali- ja terveysministeriön talousarvio perustuu maksullisen toiminnan osalta osittain nettobudjetointiin. Toimintamenomomentille tuloutettavat tulot ovat valtion maksuperustelain (150/1992) nojalla sosiaali- ja terveysministeriön määräämien perusteiden mukaisia tuloja lääkkeiden hintalautakunnan maksullisista suoritteista ja tuloja työsuojeluhallinnon maksullisista suoritteista sekä raha-automaattiavustuksista annetun lain (1056/2001) 45 §:n mukaisia korvauksia Raha-automaattiyhdistyksen valvonnasta ja ohjauksesta sekä sosiaali- ja terveysministeriön peliriippuvuuden seurannan ja tutkimuksen kustannusten korvaamisesta antaman asetuksen (381/2002) nojalla rahapeliyhteisöiltä perittäviä korvauksia arpajaisiin osallistumisesta aiheutuvien ongelmien seuraamisesta ja tutkimisesta.

Sosiaali- ja terveysministeriö on asettanut toiminnalleen seuraavat tulostavoitteet vuodelle 2010:

Toiminnallinen tehokkuus

  • Varmistetaan, että talous- ja henkilöstöhallinnon uudistetut prosessit on vakiinnutettu ja siirrot palvelukeskukseen on toteutettu.
  • Vahvistetaan ja tehostetaan valvonnan ja lupa-asioiden viranomaistoimintaa.
  • Ministeriön ja hallinnonalan toiminnan tehostamista jatketaan muun muassa selvittämällä eräiden tukitoimintojen vaihtoehtoisia toteuttamismalleja.
  • Kehitetään ja hyödynnetään tuloksellisuuden laskentatointa ja muuta seurantajärjestelmää.
  • Maksullisen toiminnan, joka on suhteellisen vähäistä, tavoitteena on julkisoikeudellisten suoritteiden kustannusvastaavuus ja liiketaloudellisten suoritteiden osalta kannattavuus.

Tuotoksille ja laadunhallinnalle on asetettu seuraavat tulostavoitteet vuodelle 2010:

  • Toteutetaan ja seurataan ministeriön vastuulla olevia merkittäviä ohjelmia ja muita hankkeita, kuten Terveyden edistämisen politiikkaohjelma, Sosiaaliturvakomitea (SATA), Sosiaali- ja terveydenhuollon kansallinen kehittämisohjelma (KASTE), Masennuksen ehkäisy -hanke (MASTO) ja suoritetaan niitä koskevat vaikutusarvioinnit hankkeiden päättyessä.
  • Valmistellaan kunta- ja palvelurakenneuudistushanketta sosiaali- ja terveyspalvelujen osalta.
  • Otetaan huomioon alueellinen ja kuntien tasa-arvoinen kehittäminen.
  • Lisätään tutkimus- ja kehittämislaitosten yhteistyötä alueellinen näkökulma huomioituna hallitusohjelman mukaisesti.
  • Jatketaan tasa-arvon valtavirtaistamista.
  • Vahvistetaan lainsäädännön vaikutusten arviointia.

Henkisten voimavarojen hallinta ja kehittäminen

Henkilöstörakenne

  • Sosiaali- ja terveysministeriön henkilöstön ja henkilöstörakenteen kehittämistä jatketaan ministeriön tuottavuuden kehittämiselle asetetut tavoitteet huomioon ottaen siten, että ministeriön ydintehtävissä tarvittavat voimavarat ja osaaminen varmistetaan.

Työhyvinvointi

  • Työhyvinvointia tukevia toimenpiteitä jatketaan.

Osaaminen

  • Huolehditaan henkilöstön vaihtuvuuden suunnittelusta ja hallinnasta siten, että eläkkeelle siirtyvien asiantuntemus pystytään korvaamaan ja vaihtuvuutta hyödynnetään ministeriön tarvitseman uudenlaisen osaamisen hankkimiseksi.

EU-projektien tuloja sekä muilta kansainvälisiltä tahoilta saatavia tuloja arvioidaan kertyvän 5 000 euroa ja näitä vastaavien bruttomenojen arvioidaan olevan 5 000 euroa.

Viraston tulosalueittaiset menot (1 000 euroa)
  2008
toteutuma
2009
talousarvio
2010
esitys1)
       
Johto ja erillisyksiköt 5 495 5 765 5 500
Johdon tuki      
— hallinto-osasto 10 790 11 087 10 251
— talous- ja suunnitteluosasto 4 457 6 613 6 400
Vakuutusosasto 3 462 4 009 3 500
Perhe- ja sosiaaliosasto2) 1 221    
Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen osasto 3 490 5 539 4 400
Terveysosasto2) 1 653    
Sosiaali- ja terveyspalveluosasto 3 407 6 584 5 297
Työsuojeluosasto 4 783 5 413 4 900
Muita      
— työterveyshuollon koulutus 61 350 250
Yhteensä 38 819 45 360 40 498

1) Menojakaumassa ei ole otettu huomioon siirtyvien määrärahojen käyttöä vuonna 2010.

2) 1.5.2008 alkaen hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen osasto ja sosiaali- ja terveyspalveluosasto

Toiminnan menot ja tulot (1 000 euroa)
  2008
toteutuma
2009
varsinainen
talousarvio
2010
esitys
       
Bruttomenot 43 424 43 170 40 498
Bruttotulot 2 665 3 586 3 565
Nettomenot 40 759 39 584 36 933
       
Siirtyvät erät      
— siirtynyt edelliseltä vuodelta 10 858    
— siirtynyt seuraavalle vuodelle 10 162    

Määrärahan mitoituksessa huomioon otetut muutokset (1 000 euroa)
   
Tuottavuustoimet (-3 htv) -90
Tutkimushankemäärärahan siirto momentille 33.70.01 -150
Palkkojen tarkistukset ja työnantajan kela-maksun poistaminen (missä kertaluonteista vähennystä 118 000 euroa) -24
VaEL-maksun muutokset 2005—2010 191
Lääkärihelikopteritoiminnan hallinnointiyksikön kertamenon vähennys -610
Terveyden edistämisen politiikkaohjelman rahojen siirto momentille 33.03.63 -300
Siirto momentille 33.01.03 -400
Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskuksen perustamiseen liittyvä kertamenon vähennys (I LTA 2009) -300
Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskuksen perustamiseen liittyvä siirto momentilta 33.02.06 97
Uudelleenkohdentaminen -600
Siirto momentille 28.01.01 (-0,5 htv) -40
Muu muutos yhteensä -425
Yhteensä -2 651


2010 talousarvio 36 933 000
2009 I lisätalousarvio 300 000
2009 talousarvio 39 584 000
2008 tilinpäätös 40 063 000

02. Työttömyysturvan muutoksenhakulautakunnan toimintamenot (siirtomääräraha 2 v)

Momentille myönnetään 2 121 000 euroa.

Selvitysosa:Sosiaali- ja terveysministeriö on asettanut työttömyysturvan muutoksenhakulautakunnalle seuraavat tulostavoitteet vuodelle 2010. Tavoitteet määritellään ministeriön ja viraston välisessä tulossopimuksessa.

Vaikuttavuus

Työttömyysturvan muutoksenhakulautakunta toimii toimialansa ensimmäisenä muutoksenhakuasteena edistäen kansalaisten oikeusturvaa yhdenmukaisilla ja oikeudenmukaisilla päätöksillä. Tavoitteena on kohtuullinen käsittelyaika.

Toiminnallinen tuloksellisuus

  2008 2009 2010
  toteutuma ennakoitu arvio
       
Toiminnallinen tehokkuus      
Päätösten hinta (euroa/ratkaisu) 277 234 234
Työn tuottavuus (ratkaisut/htv) 252 290 290
       
Tuotokset ja laadunhallinta      
Vireille tulleet valitusasiat 8 359 9 000 9 000
Valitusten käsittelyaika (kk) 6,8 6,0 5,0

Työttömyysturvan muutoksenhakulautakunnan suoritteet eli valitusten ja poistohakemusten johdosta annetut päätökset ovat maksuttomia.

Henkisten voimavarojen hallinta ja kehittäminen

Henkilöstön osaamisesta huolehditaan. Lautakunnan johtamisjärjestelmän toimivuutta ja esimiesten johtamistaitoa seurataan määräajoin työtyytyväisyyskyselyin.

Määrärahan mitoituksessa huomioon otetut muutokset (1 000 euroa)
   
Palkkojen tarkistukset ja työnantajan kela-maksun poistaminen (missä kertaluonteista vähennystä 6 000 euroa) 3
VaEL-maksun muutokset 2005—2010 17
Muu muutos yhteensä -1
Yhteensä 19


2010 talousarvio 2 121 000
2009 talousarvio 2 102 000
2008 tilinpäätös 2 053 000

03. Sosiaaliturvan muutoksenhakulautakunnan toimintamenot (siirtomääräraha 2 v)

Momentille myönnetään 4 133 000 euroa.

Selvitysosa:Sosiaali- ja terveysministeriö on asettanut sosiaaliturvan muutoksenhakulautakunnalle seuraavat tulostavoitteet vuodelle 2010. Tavoitteet määritellään ministeriön ja viraston välisessä tulossopimuksessa.

Vaikuttavuus

Sosiaaliturvan muutoksenhakulautakunta toimii toimialansa ensimmäisenä muutoksenhakuasteena kaikissa Kansaneläkelaitoksen käsittelemissä asioissa opintotukea ja työttömyysturvaa lukuun ottamatta edistäen kansalaisten oikeusturvaa toimeentuloa koskevissa asioissa tuottamalla mahdollisimman nopeasti oikeita, yhdenmukaisia ja oikeudenmukaisia päätöksiä. Tavoitteena on käsittelyajan lyhentäminen.

Toiminnallinen tuloksellisuus

  2008 2009 2010
  toteutuma ennakoitu arvio
       
Tuottavuus ja taloudellisuus      
Päätösten hinta (euroa/ratkaisu) 189 194 181
Työn tuottavuus (ratkaisut/htv) 344 352 391
       
Tuotokset ja laadunhallinta      
Vireille tulleet valitusasiat (lkm) 24 722 22 000 22 000
Valitusten käsittelyaika 16 kk 10 pv 15 kk 14 kk

Työn tuottavuus on laskettu arvioilla 22 700 ratkaisua ja 58 henkilötyövuotta. Päätöksen hinta on laskettu arvioilla 22 700 ratkaisua ja 4 110 000 euron määrärahalla.

Sosiaaliturvan muutoksenhakulautakunnalle tehdyistä valituksista annetut päätökset ovat maksuttomia.

Henkisten voimavarojen hallinta ja kehittäminen

Organisaatiomuutoksen johdosta jaostotoimintaa tehostetaan, työprosesseja kehitetään ja parannetaan edelleen. Lisäksi henkilöstön työtä kehitetään tehtävien vaatimustason sekä työn haasteellisuuden lisäämiseksi sekä uudistetaan lautakunnan henkilöstörakennetta uusien tehtävien mukaisiksi. Henkilöstön osaamista ja ammattitaitoa ylläpidetään tarkoituksenmukaisella työtehtäviin liittyvällä koulutuksella ja työhön perehdyttämisellä. Henkilöstön työhyvinvointia tukevia toimenpiteitä jatketaan edelleen työpaikkaselvityksen mukaisesti.

Määrärahan mitoituksessa huomioon otetut muutokset (1 000 euroa)
   
Palkkojen tarkistukset ja työnantajan kela-maksun poistaminen (missä kertaluonteista vähennystä 10 000 euroa) 9
VaEL-maksun muutokset 2005—2010 23
Ruuhkan purkamiseen liittyvät määräaikaiset lisäresurssit, siirto momentilta 33.01.01 400
Muu muutos yhteensä -461
Yhteensä -29

Ruuhkan purkamiseen liittyvät määräaikaiset lisäresurssit on tarkoitus poistaa vuoden 2010 päättyessä.


2010 talousarvio 4 133 000
2009 talousarvio 4 162 000
2008 tilinpäätös 3 492 000

04. Valtion mielisairaaloiden toimintamenot (siirtomääräraha 2 v)

Momentille myönnetään nettomäärärahaa 273 000 euroa.

Määrärahaa saa käyttää:

1) tieteellisestä tutkimustyöstä ja yliopisto-opetuksesta aiheutuneiden menojen sekä muiden toimintamenojen maksamiseen

2) vaarallisten ja vaikeahoitoisten lasten ja nuorten psykiatrisen hoitoyksikön palvelujen kysynnän vaihtelusta aiheutuvien menojen maksamiseen

3) maatalousavustuksia vastaavien menojen maksamiseen ja

4) sairaaloiden yleishallinnosta ja ohjauksesta Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselle aiheutuviin kustannuksiin.

Selvitysosa:Valtion mielisairaaloiden menot katetaan pääasiassa kuntien maksamilla korvauksilla. Kunnilta perittävät korvaukset hinnoitellaan valtion maksuperustelain (150/1992) nojalla sosiaali- ja terveysministeriön määräämien liiketaloudellisten perusteiden mukaisesti. Asiakasmaksut peritään sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksuista (734/1992) annetun lain mukaisesti.

Valtion mielisairaaloille asetetaan alustavasti seuraavat tulostavoitteet vuodelle 2010. Tavoitteet määritellään Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ja mielisairaaloiden välisissä tulossopimuksissa vuodelle 2010.

Toiminnallinen tuloksellisuus

Sairaaloiden toiminnassa painottuu oikeuspsykiatrinen erityisosaaminen ja hoitotoimintaa tukevan tieteellisen tutkimustyön merkitys kasvaa. Hoidon laatuun ja hoidon tulosten seurantaan kiinnitetään edelleen huomiota terapeuttisia valmiuksia lisäämällä. Lisäksi parannetaan toiminnan mittausmenetelmiä ja seurantajärjestelmiä.

Toiminnan tuottavuutta parannetaan kehittämällä muun muassa erityistason psykiatrisen sairaanhoidon vaatimuksia entistä paremmin sopivaa hoitotyötä sekä tehostamalla työnohjausjärjestelmää ja työhyvinvointiohjelmia tavoitteena vähentää sairauspäiviä ja parantaa työterveysindeksiä. Valtion mielisairaalat toimivat tehokkaasti ja taloudellisesti huolehtien samalla toimintansa laadun kehittämisestä. Maksullisen toiminnan tuotoilla katetaan kustannukset.

Valtion mielisairaaloiden rahoitusrakenne
  2008 toteutuma 2009 arvio 2010 arvio
  1 000 € htv 1 000 € htv 1 000 € htv
             
Toimintamenomääräraha 2 032 3 488 3 273 3
Liiketaloudelliset suoritteet 47 008 832 45 000 831 45 000 827
Ulkopuolinen rahoitus yhteensä 1 069 3 200 3 200 3
Yhteensä 50 109 838 45 688 837 45 473 833

Toiminnan menot ja tulot (1 000 euroa)
  2008
toteutuma
2009
varsinainen
talousarvio
2010
esitys
       
Bruttomenot 49 382 45 688 45 473
Bruttotulot 48 084 45 200 45 200
Nettomenot 1 298 488 273
       
Siirtyvät erät      
— siirtynyt edelliseltä vuodelta 570    
— siirtynyt seuraavalle vuodelle 1 304    

Mielisairaaloiden tuottavuuden (laskutettujen hoito- ja mielentilatutkimuspäivien määrä/henkilötyövuodet) kehitys
  2008 2009 2010
  toteutuma arvio arvio
       
Niuvanniemen aikuisosastot 180 180 180
Niuvanniemen nuoriso-osasto 86 77 77
Vanhan Vaasan aikuisosastot 211 219 219

Mielisairaaloiden taloudellisuuden (kokonaiskustannukset/laskutetut hoito- ja mielentilatutkimuspäivät) arvioitu kehitys
  2008 2009 2010
  toteutuma arvio arvio
       
Niuvanniemen aikuisosastot 315 308 308
Niuvanniemen nuoriso-osasto 782 780 780
Vanhan Vaasan aikuisosastot 283 284 284

Maksullisen toiminnan kustannusvastaavuuslaskelma (liiketaloudelliset suoritteet, 1 000 euroa)
  2008
toteutuma
2009
varsinainen
talousarvio
2010
esitys
       
Maksullisen toiminnan tuotot      
— suoritteiden myyntituotot 47 008 44 500 44 500
— muut tuotot 1 069 500 500
Tuotot yhteensä 48 077 45 000 45 000
       
Maksullisen toiminnan kokonaiskustannukset 48 617 44 800 44 800
       
Kustannusvastaavuus (tuotot - kustannukset) -540 200 200
Kustannusvastaavuus, % 99 100 100

Mielisairaaloiden arvioidaan tuottavan asiakkailleen mm. seuraavat suoritteet
  2008 2009 2010
  toteutuma arvio arvio
       
Hoitopotilaiden hoitovuorokausia 144 351 152 000 152 000
Mielentilatutkimushoitovuorokausia 3 979 3 700 3 700
Mielentilatutkimuksia 64 80 80
Alaikäisten hoitoyksikön hoitopäiviä 4 280 4 000 4 000
Alaikäisten hoitoyksikön mielentilatutkimusvuorokausia 86 120 120
Alaikäisten hoitoyksikön mielentilatutkimuksia 1 2 2

Henkisten voimavarojen hallinta ja kehittäminen

Henkilöstön uudistumista ja työkykyä tuetaan kehittämällä muun muassa erityistason psykiatrisen sairaanhoidon vaatimuksiin entistä paremmin sopivia hoitomenettelyjä sekä tehostamalla työnohjausjärjestelmää ja työhyvinvointiohjelmia. Tavoitteena on vähentää sairauspäiviä ja parantaa työterveysindeksiä. Henkilöstön täydennyskoulutusta tuetaan. Sisäisen erityistason täsmäkoulutusta lisätään.

Määrärahan mitoituksessa on otettu palkkojen tarkistuksiin liittyvänä vähennyksenä huomioon 215 000 euroa.

Maksullisen toiminnan osalta henkilöstön määrä vähenee kuudella tuottavuustoimien johdosta.


2010 talousarvio 273 000
2009 I lisätalousarvio
2009 talousarvio 488 000
2008 tilinpäätös 2 032 000

05. Valtion koulukotien toimintamenot (siirtomääräraha 2 v)

Momentille myönnetään nettomäärärahaa 464 000 euroa.

Määrärahaa saa käyttää myös:

1) koulukotien sisällölliseen kehittämiseen ja toiminnan tukemiseen

2) oppilashoitopaikka- ja koulupaikkakysynnän vuosittaisen vaihtelun tasaamiseen

3) alueelliseen lastensuojelutyöhön

4) kansainväliseen ja lähialueyhteistyöhön

5) perhekotitoiminnasta aiheutuvien palkkioiden ja muiden menojen maksamiseen

6) koulukotien yleishallinnosta ja ohjauksesta Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselle aiheutuvien kustannusten maksamiseen

7) koulukotien maatila- ja metsätaloudesta aiheutuvien menojen maksamiseen ja

8) koulukodissa osana erikoistumisopintojaan työskentelevän, lasten- tai nuorisopsykiatriaan erikoistuvan lääkärin palkkaukseen.

Selvitysosa:Valtion koulukotien menot katetaan pääasiassa kuntien maksamilla korvauksilla. Koulukodeissa annettavan perusopetuksen ja muun opetustoimen piiriin kuuluvan toiminnan rahoitukseen sovelletaan opetus- ja kulttuuritoimen rahoituksesta annetun lain (635/1998) säädöksiä. Rahoitusjärjestelmä perustuu laskennallisiin yksikköhintoihin, jotka opetusministeriö määrää ja valtioneuvosto vahvistaa ennalta seuraavaa vuotta varten. Oppilaille ja heidän vanhemmilleen maksettavat korvaukset perustuvat lastensuojelulakiin (683/1983), -asetukseen (1010/1983) ja sosiaalihuoltolakiin (710/1982).

Kunnilta perittävät korvaukset hinnoitellaan valtion maksuperustelain (150/1992) nojalla sosiaali- ja terveysministeriön määräämin liiketaloudellisin perustein.

Valtion koulukodeille asetetaan alustavasti seuraavat tulostavoitteet vuodelle 2010. Tavoitteet määritellään Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ja koulukotien välisissä tulossopimuksissa vuodelle 2010.

Vaikuttavuus

Huume-, lääke- ja/tai alkoholiongelmista sekä mielenterveyden häiriöistä kärsivien lasten ja nuorten auttamiseen kiinnitetään koulukotitoiminnan kehittämisessä entistä enemmän huomiota. Voimavaroja suunnataan koulukotityön sisältöä, laatua, asiakaslähtöisyyttä ja tuloksellisuutta koskevaan tutkimus- ja kehittämistyöhön. Toiminnan laatua ja laatuajattelua kehitetään edelleen. Lasten ja nuorten psykososiaalista hoitoa kehitetään yhteistyössä lasten ja nuorten psykiatristen hoitoyksiköiden kanssa. Palvelujen ostajien eli kuntien muuttuviin tarpeisiin vastataan joustavasti.

Toiminnallinen tuloksellisuus

Koulukodit toimivat tehokkaasti, taloudellisesti ja asiakassuuntautuneesti ja niiden laatu ja kustannusvaikuttavuus paranee. Maksullisen toiminnan tuotoilla katetaan kustannukset.

Valtion koulukotien rahoitusrakenne
  2008 toteutuma 2009 arvio 2010 arvio
  1 000 € htv 1 000 € htv 1 000 € htv
             
Toimintamenomääräraha 1 087 6,5 559 6,5 464 6,5
Liiketaloudelliset suoritteet1) 20 110 327,5 18 200 313,5 18 400 310,5
Yhteensä 21 197 334 18 759 320 18 864 317

1) Liiketaloudelliset suoritteet sisältävät opetushallituksen rahoitusosuuden.

Toiminnan menot ja tulot (1 000 euroa)
  2008
toteutuma
2009
varsinainen
talousarvio
2010
esitys
       
Bruttomenot 18 323 17 059 16 964
Bruttotulot 17 626 16 500 16 500
Nettomenot 697 559 464
       
Siirtyvät erät      
— siirtynyt edelliseltä vuodelta 522    
— siirtynyt seuraavalle vuodelle 912    

Määrärahan mitoituksessa on otettu huomioon ulkopuolisena rahoituksena saatavat maatalousavustukset.

Maksullisen toiminnan kustannusvastaavuuslaskelma (liiketaloudelliset suoritteet, 1 000 euroa)
  2008
toteutuma
2009
varsinainen
talousarvio
2010
esitys
       
Maksullisen toiminnan tuotot      
— suoritteiden myyntituotot 17 292 15 900 15 900
— muut tuotot 2 818 2 500 2 500
Tuotot yhteensä 20 110 18 400 18 400
— tästä toimintamenomomentille nettouttamattomat tuotot 2 481 2 000 2 000
       
Maksullisen toiminnan kokonaiskustannukset 20 388 18 300 18 300
       
Kustannusvastaavuus (tuotot - kustannukset) -278 100 100
Kustannusvastaavuus, % 99 101 101
       
Hintatuki 300 300 300
       
Kustannusvastaavuus hintatuen jälkeen 100 102 102

Koulukotien maksullisen toiminnan tuotoilla katetaan 99 % sen kustannuksista. Koulukotien arvioidaan tuottavan maksullisina palveluina muun muassa seuraavat palvelut asiakkailleen.

Eräitä koulukotien maksullisen toiminnan asiakassuoritteita
  2008
toteutunut
2009
arvio
2010
arvio
       
Hoitovuorokausi 48 972 50 084 49 479
Kriisihoitovuorokausi 12 632 11 723 11 710
Koulupaikka 30 579 29 066 28 826
Jälkihoitopäiviä 9 266 9 446 9 871

Henkisten voimavarojen hallinta ja kehittäminen

Henkilöstön jaksamista vahvistetaan säännöllisellä työnohjauksella ja tukemalla koulutukseen hakeutumista.

Määrärahan mitoituksessa on otettu palkkojen tarkistuksiin liittyvänä vähennyksenä huomioon 95 000 euroa.

Maksullisen toiminnan osalta henkilöstön määrä vähenee kolmella tuottavuustoimien johdosta.


2010 talousarvio 464 000
2009 I lisätalousarvio
2009 talousarvio 559 000
2008 tilinpäätös 1 087 000

29. Sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonalan arvonlisäveromenot (arviomääräraha)

Momentille myönnetään 17 000 000 euroa.


2010 talousarvio 17 000 000
2009 talousarvio 17 000 000
2008 tilinpäätös 20 911 667

66. Kansainväliset jäsenmaksut ja maksuosuudet (siirtomääräraha 2 v)

Momentille myönnetään 3 210 000 euroa.

Määrärahaa saa käyttää kansainvälisten järjestöjen ja laitosten jäsenmaksujen, maksuosuuksien ja erityisohjelmien tukemisesta aiheutuvien menojen maksamiseen.


2010 talousarvio 3 210 000
2009 talousarvio 4 210 000
2008 tilinpäätös 3 490 190