Hoppa till innehåll
Sisällysluettelo
   Numerotaulu
     Tuloarviot
     Määrärahat
       21. Eduskunta
         01. Hallinto ja tutkimus
              22. Tutkimus ja kehittäminen
              66. Kansainvälinen toiminta
         10. Maaseudun kehittäminen
         20. Maa- ja elintarviketalous
         40. Luonnonvaratalous
         64. Metsähallitus
       36. Valtionvelan korot

Talousarvioesitys 2025

40. Maa- ja elintarviketalouden sekä luonnonvaratalouden huoltovarmuuden vahvistaminen, viennin edistäminen ja arvonlisän kehittäminen (siirtomääräraha 3 v)PDF-versio

Talousarvioesitys HE 109/2024 vp (23.9.2024)

Momentille myönnetään 10 000 000 euroa.

Määrärahaa saa käyttää elintarvikeviennin edistämiseen ja ruoka-alan arvoketjun kehittämiseen, kasvu- ja kuiviketurpeen sekä energiaturpeen huoltovarmuuden edistämiseen ja metsäsektorin arvonlisän kasvattamiseen.

Määräraha budjetoidaan siirtomenojen osalta maksatuspäätösperusteisena ja kulutusmenojen osalta suoriteperusteisena.

Selvitysosa:Määrärahan käytöstä arvioidaan siirtomenojen osuudeksi noin 6 000 000 ja kulutusmenojen osuudeksi noin 4 000 000 euroa.

Määrärahan mitoituksessa huomioon otetut muutokset (1 000 euroa)

   
Maa- ja elintarvike- sekä biotaloussektorin huoltovarmuus ja viennin edistäminen (Lisätoimet 2024) 10 000
Yhteensä 10 000

2025 talousarvio 10 000 000

 

Täydentävä talousarvioesitys HE 191/2024 vp (21.11.2024)

Momentille myönnetään 700 000 euroa.

Selvitysosa:Päätösosa korvaa talousarvioesityksen momentin päätösosan ensimmäisen kappaleen.

Vähennys talousarvioesityksen 10 000 000 euroon nähden on 9 300 000 euroa, mistä 2 000 000 euroa on siirtoa momentille 30.01.22 ja 3 000 000 euroa siirtoa momentille 30.20.47 elintarvikeviennin edistämiseen ja ruoka-alan arvoketjujen kehittämiseen, 2 400 000 euroa on siirtoa momentille 30.20.49 kasvu- ja kuivikemateriaalien saatavuuden turvaamiseen ja 1 900 000 euroa on siirtoa momentille 30.40.22 metsä- ja biotalouden arvonlisän kasvattamiseen.


2025 talousarvio 700 000

 

Valtiovarainvaliokunnan mietintö VaVM 25/2024 vp (11.12.2024)

Momentille esitetään 700 000 euroa. Hallitus vähensi talousarviota täydentäessään momentilta 9,3 milj. euroa käytettäväksi suoraan muiden momenttien kautta viennin edistämiseen ja ruoka-alan arvoketjujen kehittämiseen (yhteensä 5,0 milj. euroa momenteille 30.01.22 ja 30.20.47), kasvu- ja kuiviketurpeen saatavuuden turvaamiseen (2,4 milj. euroa momentille 30.20.49) ja metsä- ja biotalouden arvonlisän kasvattamiseen (1,9 milj. euroa momentille 30.40.22). Momentin määrärahaa saa kuitenkin edelleen käyttää myös näihin tarkoituksiin ja lisäksi energiaturpeen huoltovarmuuden edistämiseen.

Viennin edistäminen.Valiokunta toteaa, että hallitusohjelman tavoite elintarvikeviennin kaksinkertaistamisesta vuoteen 2031 mennessä on kunnianhimoinen. Suomen ruokavienti ei ole lähtenyt pysyvään nousuun viime vuosien toimenpiteistä, mm. Food from Finland -ohjelmasta ja lukuisista selvityksistä, huolimatta. Vuoden 2024 aikana maa- ja metsätalousministeriö on käynyt laajamittaista vuoropuhelua elintarvikeyritysten ja vientitoimijoiden kanssa, mikä on ansiokkaasti aktivoinut yrityksiä järjestäytymään mm. Ruokatieto-yhdistyksen puitteissa ruokaketjun kasvustrategian luomiseksi.

Valiokunta pitää viennin edistämisen kehittämistä välttämättömänä tavoitteiden saavuttamiseksi. Valiokunta korostaa, että toimintaympäristön on oltava ennakoitavissa ja viennin rahoituksen pitkäjänteistä. Tarvitaan selkeitä kohdennettuja toimintamalleja, jotta toimijat saavat tarvitsemansa avun helposti, sekä riittävästi tutkimus-, kehitys- ja investointirahoitusta vauhdittamaan uusia innovaatioita ja investointeja arvonlisän kasvattamiseksi. Toimet parantavat osaltaan työllisyyttä, mikä vaatii samalla osaavan työvoiman saatavuudesta huolehtimista.

Valiokunta pitää hyvänä, että maa- ja metsätalousministeriö on asettanut ohjausryhmän seuraamaan ja ohjaamaan kokonaisuuden edistymistä. Valiokunta on kuitenkin huolissaan siitä, että uusien avauksien realisoituminen kannattavana vientinä voi kestää vuosia. Myös kansainvälisen kaupan jännitteisyys lisää vientiin liittyviä riskejä. Kiinnostavien tuotteiden lisäksi Suomen tulee siten pystyä erottumaan markkinoilla ytimekkäällä visiolla.

Salmonellavapaus.Valiokunta nostaa lisäksi esiin Suomessa tehdyn mittavan työn salmonellan torjunnassa, millä on ollut arvokas merkitys kansanterveyden ohella elintarvikeviennille. Salmonellastatuksen ylläpitäminen on kuitenkin raskasta, ja tuottajien salmonellavakuutukset kallistuvat vuosittain. Saadun selvityksen perusteella tilannetta helpottaisi kansallisen salmonellarahaston perustaminen, johon valiokunta suhtautuu myönteisesti ja kiirehtii asian tarkempaa selvittämistä.

Energia-, kasvu- ja kuiviketurve.Kotimaisen energian huoltovarmuuden turvaamisen lisäksi turpeella on useita ominaisuuksia, jotka ovat tehneet siitä mm. ylivoimaisen taimien kasvualustan ja eläintuotannossa käytettävän kuivikkeen. Bakteerien kasvua vähentävän antiseptisyyden myötä esimerkiksi kuiviketurpeen käyttö on lisännyt eläinten hyvinvointia ja vähentänyt antibioottien käyttöä. Uusien korvaavien materiaalien kehittäminen on tärkeää, mutta niiden saaminen markkinoille vie aikaa. Valiokunnan asiantuntijakuulemisessa nostettiin esiin mm. kansallisen kuivikehuollon tiekartta, jossa tehdään konkreettiset lyhyen ja pitkän aikavälin suunnitelmat kestävän kuivikehuollon turvaamiseen.

Valiokunta pitää edellä olevan perusteella tarpeellisena, että määrärahaa käytetään kasvu- ja kuiviketurpeen (myös momentti 30.20.49) sekä energiaturpeen huoltovarmuuden edistämiseen jatkuvuuden turvaamiseksi. Tärkeää on niin ikään varmistaa uusien korkeamman jalostusasteen turvetuotteiden, kuten aktiivihiilen ja biostimulanttien raaka-aineen saanti. Biostimulanteilla parannetaan muun muassa ihmisten, eläinten ja kasvien vastustuskykyä sekä ravinteiden imeytymistä. Erikoisturpeiden taloudellisesti kannattava tuotanto linkittyy energiaturpeen nostoon, joten hankkeiden luvitusta on tarkasteltava myös tästä näkökulmasta. Valiokunta kiinnittää huomiota lisäksi siihen, että turveraaka-aineen jatkuva saanti edistää myös elintarvikevientiä.

 

Eduskunnan kirjelmä EK 34/2024 vp (20.12.2024)

Momentille myönnetään 700 000 euroa.

Määrärahaa saa käyttää elintarvikeviennin edistämiseen ja ruoka-alan arvoketjun kehittämiseen, kasvu- ja kuiviketurpeen sekä energiaturpeen huoltovarmuuden edistämiseen ja metsäsektorin arvonlisän kasvattamiseen.

Määräraha budjetoidaan siirtomenojen osalta maksatuspäätösperusteisena ja kulutusmenojen osalta suoriteperusteisena.

 

II lisätalousarvioesitys HE 58/2025 vp (28.5.2025)

Momentilta vähennetään 700 000 euroa.

Selvitysosa:Vähennys on siirtoa momentille 30.01.22 elintarvikeviennin edistämiseen ja ruoka-alan arvoketjujen kehittämiseen.


2025 II lisätalousarvio -700 000
2025 talousarvio 700 000

 

Eduskunnan kirjelmä EK 26/2025 vp (19.6.2025)

Momentilta vähennetään 700 000 euroa.