Hoppa till innehåll
Sisällysluettelo
   Numerotaulu
     Tuloarviot
     Määrärahat
       21. Eduskunta
         01. Hallinto
         02. Valvonta
         20. Työttömyysturva
         30. Sairausvakuutus
         40. Eläkkeet
         50. Veteraanien tukeminen
       36. Valtionvelan korot

Talousarvioesitys 2025

90. Avustukset terveyden ja sosiaalisen hyvinvoinnin edistämiseenPDF-versio

Talousarvioesitys HE 109/2024 vp (23.9.2024)

Selvitysosa:Avustuksia myönnetään harkinnanvaraisina avustuksina yleishyödyllisille yhteisöille ja säätiöille niiden hakemusten perusteella.

Sosiaali- ja terveysministeriön yhteydessä toimiva sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus (STEA) käsittelee avustushakemukset, laatii avustusehdotuksen ja hallinnoi avustusten maksatusta, valvoo niiden käyttöä ja suorittaa avustetun toiminnan tuloksellisuusseurantaa. Avustuksista päättää sosiaali- ja terveysministeriö pääsääntöisesti kerran vuodessa.

Terveyden ja sosiaalisen hyvinvoinnin edistämiseen tarkoitettua määrärahaa on tarkoitus käyttää vuonna 2025 yhteensä 304,088 milj. euroa. Määrärahasta 25,788 milj. euroa on aiemmilta vuosilta käyttämättä jäänyttä, Raha-automaattiyhdistyksen tuottoa, joka on käytettävä arpalaislain siirtymäsäännöksen nojalla 31.12.2026 mennessä.

Vuonna 2024 avustuksia myönnettiin yhteensä 383,6 milj. euroa.

50. Avustukset yhdistyksille ja säätiöille terveyden ja sosiaalisen hyvinvoinnin edistämiseen (arviomääräraha)

Talousarvioesitys HE 109/2024 vp (23.9.2024)

Momentille myönnetään 304 088 000 euroa.

Määrärahaa saa käyttää sosiaali- ja terveysalan yhdistysten ja säätiöiden rahoituksesta annetun lain (284/2023) 3 §:n 1 momentissa mainittuihin tarkoituksiin.

Selvitysosa:

Avustetun toiminnan strategiset tavoitteet
  • — vähentää eriarvoisuutta ja lisätä yhdenvertaisuutta sekä osallisuutta elämäntilanne ja tausta huomioiden
  • — vahvistaa ihmisten voimavaroja ja auttaa pitämään huolta itsestä, toisista ja ympäristöstä
  • — tunnistaa kohtaavan työn merkityksen järjestölähtöisessä työssä ja tukea sosiaali- ja terveysjärjestöjen toimintaedellytyksiä.
Avustuskokonaisuudet

1) Järjestöjen toimintaedellytysten vahvistaminen

Avustuskokonaisuus sisältää järjestöjen ohjaavia ja vaikuttamiseen liittyviä toimintoja kuten viestintä ja vaikuttamistoiminta, edunvalvonta, kehittämistoiminta, arviointi ja tutkimus ja jäsenjärjestöjen tukeminen.

2) Terveyden edistäminen sekä työ- ja toimintakyvyn vahvistaminen

Avustuskokonaisuus sisältää terveyttä, työ- ja toimintakykyä ja ihmisten itsenäistä elämänhallintaa edistävää toimintaa. Toimintaa suunniteltaessa on tärkeä ottaa huomioon ihmiset, joiden on vaikea saada tukea toimintakykynsä vajeisiin tai jotka eivät osaa itse ohjautua avun piiriin.

Avustuskokonaisuuteen kuuluu Paikka auki II -osatyökykyisten ja nuorten työllistymisen avustusohjelma, jonka tavoitteena on edistää työelämävalmiuksia ja työllistymistä.

3) Osallisuuden, toimijuuden ja arjenhallinnan tukeminen

Avustuskokonaisuus sisältää ihmisten kohtaamisen ja osallisuuden mahdollistamista sekä sosiaalisten taitojen vahvistamista.

Avustuskokonaisuus sisältää erityisryhmien asumismahdollisuuksien ja -valmiuksien parantamista sekä asunnottomuuden poistamista. Erityisryhmät määritellään Avustusoppaassa.

4) Kriisiauttaminen ja arjen turvallisuuden edistäminen

Avustuskokonaisuus sisältää toimintaa, jolla autetaan ihmisiä erilaisissa kriisitilanteissa ja ehkäistään arjen turvallisuutta uhkaavia ongelmia. Avustuskokonaisuuteen sisältyy myös vapaaehtoinen pelastuspalvelu ja siihen liittyvä vapaaehtoisten koulutus.

Määrärahasta käytetään arviolta 6 milj. euroa tutkimus- ja kehittämistoimintaan.

Avustustoiminnan avustuskokonaisuuksien toteutunut/arvio 2023—2025 (milj. euroa)

  2023
toteutunut
2024
arvio
2025
arvio
       
Järjestöjen toimintaedellytysten vahvistaminen 97 96 85
Terveyden edistäminen sekä työ- ja toimintakyvyn vahvistaminen 114 105 83
Osallisuuden, toimijuuden ja arjenhallinnan tukeminen 122 136 99
Kriisiauttaminen ja arjen turvallisuuden edistäminen 41 47 37
Yhteensä 374 384 304

Avustusmäärärahan käyttö avustuslajeittain toteutunut/arvio vuosina 2023—2025 (milj. euroa)

  2023
toteutunut
2024
arvio
2025
arvio
       
Yleisavustukset 66 68 63
Kohdennetut toiminta-avustukset 220 237 220
Investointiavustukset 9 7 1
Hankeavustukset 79 72 20
Yhteensä 374 384 304

Määrärahan mitoituksessa huomioon otetut muutokset (1 000 euroa)

   
Mielenterveyden matalan kynnyksen chat-palvelu 500
Säästön aikaistus (Lisätoimet 2024) -25 000
Valtionavustusten tason leikkaus (HO 2023) -25 000
Voittovaroista purettava osuus 2024 -25 788
Voittovaroista purettava osuus 2025 25 788
Valtionavustussäästö (Lisätoimet 2024) -30 000
Yhteensä -79 500

2025 talousarvio 304 088 000
2024 talousarvio 383 588 000
2023 tilinpäätös 373 597 053

 

Valtiovarainvaliokunnan mietintö VaVM 25/2024 vp (11.12.2024)

STEA-avustuksia myönnetään sosiaali- ja terveysalan yhdistyksille ja säätiöille yleishyödylliseen sosiaalista hyvinvointia ja terveyttä edistävään toimintaan. Avustusmääräraha laskee vuonna 2025 noin 304 milj. euroon, mikä on 79,5 milj. euroa vähemmän kuin vuoden 2024 varsinaisessa talousarviossa.

Valiokunnan saaman tiedon mukaan vuoden 2025 säästöt on tarkoitus kohdentaa pääasiassa uusiin avustuskohteisiin, niin että uusia avustuksia myönnettäisiin vain 20 milj. eurolla hankeavustuksina tiettyihin avustusohjelmiin tai painopistealueisiin (muun muassa mielenterveyden tukemisen ja päihteiden käytön ehkäisyn painopiste). Myös yleisavustuksilla ja kohdennetuilla yleisavustuksilla rahoitettuun jatkuvaan toimintaan tavoitellaan 18—21 milj. euron säästöä. Säästöt kohdistuisivat porrastetusti erityisesti suurimpiin avustuksiin ja erikseen määriteltyihin toimintoihin. Säästöstä ison osan on tarkoitus kohdentua järjestöjen hallintoon, kehittämistoimintaan, edunvalvontaan, viestintään ja ammattilaisille suunnattuun toimintaan.

Valiokunnan kuulemisessa on tuotu esiin huolta siitä, kuinka järjestöavustussäästöt tulevat vaikuttamaan kansalaisyhteiskuntaan, hyvinvoinnin ja terveyden edistämiseen sekä ennalta ehkäisevään toimintaan, kun samanaikaisesti myös kuntiin ja hyvinvointialueisiin kohdistuu säästöpaineita. Valiokunta pitää kuitenkin perusteltuna sitä, että myös järjestöavustukset ovat mukana julkisen talouden sopeuttamisessa. Myös järjestökentän on mahdollista löytää uudenlaisia ratkaisuja, joilla voidaan tehostaa toimintaa sekä esimerkiksi purkaa päällekkäisyyksiä. Valiokunta pitää tärkeänä, että säästöjen kohdentamisessa suojataan vaikuttavinta järjestöjen kohtaavaa toimintaa niin ennalta ehkäisevässä kuin haavoittuvimmassa asemassa olevien hyväksi tehtävässä työssä.

 

Eduskunnan kirjelmä EK 34/2024 vp (20.12.2024)

Momentille myönnetään 304 088 000 euroa.

Määrärahaa saa käyttää sosiaali- ja terveysalan yhdistysten ja säätiöiden rahoituksesta annetun lain (284/2023) 3 §:n 1 momentissa mainittuihin tarkoituksiin.