Hoppa till innehåll
Sisällysluettelo
   Numerotaulu
     Tuloarviot
     Määrärahat
       21. Eduskunta
       23. Valtioneuvosto
         15. Muut maatalouden menot
         32. Metsäntutkimuslaitos
            33. Metsähallitus
              51. Kalatalouden edistäminen
         61. Maanmittauslaitos
         62. Geodeettinen laitos
         72. Elintarvikevirasto
       36. Valtionvelan korot

Talousarvioesitys 0

43. Porotalouden edistäminen (siirtomääräraha 2 v)

Momentille myönnetään 1 708 000 euroa.

Määrärahaa saa käyttää porotalouden edistämiseen myönnettävien valtionapujen ja poroaitasopimusten perusteella valtion vastuulla olevista tehtävistä aiheutuvien kulutusmenojen maksamiseen.

Selvitysosa:Poroaitasopimukset koskevat Suomen ja Norjan sekä Suomen ja Venäjän rajoilla olevien poroaitojen rakennus- ja kunnossapitotoimenpiteitä sekä eräitä muita tehtäviä.

Määrärahan arvioitu jakautuminen eri käyttötarkoituksiin
   
Porotalouden koetoiminta 50 500
Paliskuntain yhdistyksen tukeminen 832 800
Poroaitasopimusten mukaisten valtakunnan rajoilla sijaitsevien poroaitojen rakentaminen ja kunnossapito 824 700
Yhteensä 1 708 000

Valtiovarainvaliokunta:

Porotalouden tilanne on kuluvana vuonna kriisiytynyt. Tämä on tapahtunut enimmäkseen elinkeinon harjoittajista itsestään riippumattomista syistä. Poronlihan tuottajahinta on romahtanut ja poronlihan menekki on tyrehtynyt. Ostajat ovat käyttäneet tilannetta hyväkseen markkinatalouden sallimalla tavalla.

Maa- ja metsätalousministeriöstä saadun selvityksen mukaan tarkoitus on puuttua poromiesten taloudelliseen ahdinkoon korottamalla eläinkohtaista tukea EU:n hyväksymään maksimiin eli 27 euroon/eloporo. Samanaikaisesti porotalouden on kuitenkin itse aktivoiduttava ja käynnistettävä tehokkaammat markkinointitoimet poronlihan menekin edistämiseksi. Eläinkohtaisen tuen korottaminen olisi kertaluonteinen ratkaisu, kun taas markkinointiketjun toiminnan edistäminen edellyttäisi pysyvämpää ratkaisua.

Momentin määrärahasta on tarkoitus ohjata Paliskuntain yhdistyksen tukemiseen 732 800 euroa. Vaikka momentilla on lisäystä kuluvaan vuoteen verrattuna 44 000 euroa, siitä kohdistuu perusneuvontaan ja porotalouden kehittämiseen saadun selvityksen mukaan vain 10 000 euroa. Käytännössä varat ovat edelleen riittämättömät toiminnalle asetettuihin vaatimuksiin ja tehtäviin nähden. Valiokunta ehdottaa momentille lisättäväksi Paliskuntain yhdistykselle 100 000 euroa porotalouden perusneuvontaan ja kehittämiseen.


2004 talousarvio 1 708 000
2003 talousarvio 1 564 000
2002 tilinpäätös 1 564 000