Talousarvioesitys 0
83. Lainat teknologiseen tutkimukseen ja kehitykseen (arviomääräraha)
Momentille myönnetään 67 723 000 euroa.
Vuonna 2004 uusia lainoja saa myöntää enintään 71 890 000 eurolla.
Lainoja saa myöntää valtion lainanannosta sekä valtion takauksesta ja valtion takuusta annetun lain (449/1988), valtioneuvoston päätöksen (461/1998) ja EU:n komission vähämerkityksistä tukea koskevan asetuksen (EY 69/2001) mukaisesti. Lainoja saa myöntää joko vieraan pääoman ehtoisina (riskilainat) tai oman pääoman ehtoisina (pääomalainat) yrityksille ja yhteisöille teknologiseen kehitystyöhön, jonka tavoitteena on edistää kansainvälisesti kilpailukykyisten tuotteiden, tuotantomenetelmien ja palveluiden kehittämistä ja parantamista.
Lainoja saa myöntää myös riskipitoisiin kehityshankkeisiin, joilla tähdätään uuden teknologian hyödyntämiseen ja energiatalouden, ympäristö- ja hyvinvointiteknologioiden kehittämiseen, tutkimus- ja kehittämistoiminnan tulosten liiketaloudelliseen hyödyntämiseen uusina liiketoimintoina ja alkavina teknologiayrityksinä sekä näiden syntymistä edistävien toimintojen parantamiseen. Lainoja saa myöntää ensisijaisesti konkreettiseen riskipitoiseen tuotekehitykseen ja tuotteistamiseen lähinnä pk-yrityksille. Suurille yrityksille lainaa voidaan myöntää lähinnä silloin, kun lainan riskiehto on oleellinen hankkeen toteuttamiselle ja se voidaan etukäteen määritellä. Lainat voidaan myöntää vakuutta vaatimatta. Mikäli kehitystyö epäonnistuu teknisesti tai ei johda taloudellisesti hyödynnettävään tulokseen, Teknologian kehittämiskeskuksella on lainansaajan hakemuksesta oikeus antaa lainansaajalle valtioneuvoston päätöksen (461/1998) määrittelemien ehtojen puitteissa lisää takaisinmaksuaikaa, muuttaa takautuvasti alun perin vieraan pääoman ehtoisena myönnetty, Tekesin lainakannassa oleva laina tai osa siitä oman pääoman ehtoiseksi lainaksi tai poikkeustapauksessa jättää lainan maksamaton pääoma ja korot osittain tai kokonaan takaisin perimättä. Muiden kuin pk-yritysten kohdalla näin voidaan menetellä vain erityisen painavasta syystä.
Selvitysosa:Määrärahasta on tarkoitus rahoittaa tietoyhteiskuntaohjelmaa ja yrittäjyyden politiikkaohjelmaa.
Lisäksi rahoitusta myönnetään:
- Yritysten ja yhteisöjen tutkimus- ja kehityshankkeisiin sekä teknologiaohjelmiin.
- Uusien teknologiayritysten ja liiketoimintojen käynnistämiseen.
- Pienille ja keskisuurille yrityksille teknologiahankintoihin ja teollisoikeuksien hankkimiseen tutkimus- ja tuotekehityshankkeen osana.
- Korkean teknologian tuotantotekniikoiden ja -prosessien kehittämiseen ja kokeilemiseen pilottikoossa tai laitosmittakaavassa.
- Pääomalainaa myönnetään erityisesti yrityksille, jotka ovat perustamisvaiheessa tai joiden omavaraisuusaste on alhainen.
Pääomalainan ehdot määräytyvät osakeyhtiölain (145/1997) mukaisesti.
| Myöntämisvaltuuksien käytöstä valtiolle aiheutuvat menot (1 000 euroa) | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | |
| Ennen vuotta 2004 tehdyt sitoumukset | 54 913 | 41 529 | 26 348 | 34 162 |
| Vuoden 2004 sitoumukset | 12 810 | 16 181 | 14 357 | 28 542 |
| Yhteensä | 67 723 | 57 710 | 40 705 | 62 704 |
Vuonna 2004 myönnettävien lainojen kokonaiskustannukset (nykyarvo) valtiolle ovat 13,7 milj. euroa.
| 2004 talousarvio | 67 723 000 |
| 2003 talousarvio | 69 855 000 |
| 2002 tilinpäätös | 71 625 426 |